grupad.pl blog
Wiedza dostarczona przez GrupaD, to tutaj tworzymy m.in kurs wordpress abyś samodzielnie mógł stworzyć stronę internetową

20 funkcji dobrego kreatora stron internetowych

Admin
2 marca, 2016
Pracuję w branży już 10 lat. TOP30 Blog podróżniczy w Polsce (zamieszkali.pl) Grafika, malowanie (aadamska.pl), odpowiadam za dostarczenie najlepszej treści na blogu.
Autor: Arleta Adamska. Pracuję w branży już 10 lat. Top30 blog podróżniczy w Polsce, SEO Content Manager, Specjalista Grafik

Możliwości jakie daje kreator są zależne od kreatora jaki wbudowany jest w naszą witrynę. W tym poście przedstawię najważniejsze funkcje kreatora, dzięki którym możliwe jest tworzenie nowoczesnych, dynamicznych witryn, bez konieczności napisania nawet linijki kodu! Wybierając kreator do strony www lub bloga możesz kierować się tymi punktami.

Przedstawione funkcje pozwolą na przebudowanie strony w taki sposób, aby odpowiadała aktualnym trendom i zapotrzebowaniu najbardziej wymagających użytkowników. O zaletach i korzyściach płynących z posiadania kreatora stron na swojej witrynie przeczytasz w tym poście, wprowadzającym w tematykę wbudowanych kreatorów stron online: Kreator stron www - zarządzaj bez znajomości programowania

1. Frontend i backend kreator typu przeciągnij i upuść

Umożliwia budowanie podstron i zarządzanie swoją zawartością, z pomocą intuicyjnego edytora frontend i backend. W praktyce oznacza to, że możesz przeciągać i edytować elementy bezpośrednio na podglądzie strony (frontend) lub z wnętrza panelu admina, gdzie operujesz blokami funkcyjnymi (backend). Opcja frontend przypadnie do gustu początkującym użytkownikom kreatora- dzięki  niej od razu widzimy co dzieje się na stronie, co zmniejsza możliwość zapisania niechcianych zmian.

2. Bloki funkcyjne

Wizualny kompozytor jest po to, abyś mógł korzystać z gotowej do użycia treści (w postaci bloku). Dosłownie w ciągu kilku minut można zbudować stronę przeciągając bloki, nie dotykając ani jednej linijki kodu. Istnieją kompozytory funkcjonujące na tzw. short-kodach, ale ich obsługa jest dość uciążliwa, ponieważ zamiast bloku, na stronie pojawia się pisany kod programistyczny. Zmiana lub poprawa treści przy pomocy takiego kompozytora wymaga znajomości podstaw języka programowania i jest czasochłonna i uciążliwa dla użytkownika. Postaw na kreator zawierający bloki funkcyjne typu przeciągnij-upuść.

3. Predefiniowane układy i szablony podstron

Można jeszcze szybciej- kreator oprócz poszczególnych bloków, może zawierać gotowe szablony stron. Oznacza to, że nie musisz samodzielnie układać bloków i ustawiać ich parametrów, ale wystarczy wybrać odpowiedni dla danej podstrony wzór i załadować, a następnie wkleić swoje teksty, zdjęcia, filmy.

4. RWD

Bloki kreatora powinny funkcjonować w technologii RWD. Treść będzie dostępna na komputerach i urządzeniach mobilnych, bez dodatkowych zabiegów programistycznych. Zaawansowany kreator umożliwi nam także określenie, które bloki pojawią się na urządzeniu mobilnym, a które zostaną ukryte dla wyświetlacza o danej wielkości.

5. Kompatybilność z innymi funkcjami strony

Kreator musi być na tyle zaawansowany, aby nie stanowił przeszkody i nie powodował błędów na stronie, przy współpracy z innymi jej funkcjami. Jeśli Twoja strona lub blog jest prowadzona w kilku językach, kreator powinien być kompatybilny z używanym tłumaczem. Ta sama sytuacja dotyczy współpracy np. z wtyczkami SEO oraz zabezpieczeniami.

6. Pełna szerokość strony (fullwidth) oraz boxed-width

Moda na strony w formacie fullwidth trwa, nie oznacza to jednak, że treść rozlewa się od brzegu do brzegu ekranu. Mamy tu na myśli brak widocznej ramki, co do niedawna było bardzo popularne- łącznie ze zdjęciem w tle strony. Dzisiaj tego unikamy. Istnieją elementy, które można zaprezentować w wersji boxed, ale są takie które najlepiej wyglądają w wersji fullwidth. Przy pomocy dobrego kreatora możesz wybrać, które z elementów strony zaprezentujesz w wersji fullwidth, a które pozostaną w układzie z marginesami po lewej i prawej stronie.

7. Podział na sekcje strony

Podział strony na sekcje umożliwi przesunięcie całego zestawu bloków (sekcji) w inne miejsce na stronie np. wyżej lub niżej. Pozwoli także na szybsze spersonalizowanie danej sekcji np. dodanie tła, koloru, animacji, szerokości.

8. Wyświetlanie treści i mediów w postaci siatki

To uniwersalna i dająca wiele możliwości funkcja kreatora stron. Za pomocą siatki możesz zbudować galerię zdjęć, prezentację produktu lub oferty. Siatka umożliwia także wyświetlanie np. postów pojawiających się na blogu oraz elementów Twojego portfolio.

9. Efekt Parallax

Pozostaje nadal nowością i spotkać go możemy na nowych stronach, powstałych w przeciągu ostatnich 2 lat. Efekt parallax dynamizuje wygląd strony, zastępuje statyczne tła, jest doskonałym rozwiązaniem pomiędzy statycznymi zdjęciami, a filmami. Przewijające się zdjęcie dodaje również głębi naszej stronie. Parallax powinien mieć regulowaną szybkość przewijania, a także w wersji zaawansowanej możliwość ustalenia kierunku, w którym zdjęcie będzie przewijane (wertykalnie lub horyzontalnie).

10. Animacja zawartości strony

Kreator umożliwi nam zdynamizowanie zawartości strony poprzez dodatnie animacji do poszczególnych bloków. Wystarczy wybrać rodzaj animacji i gotowe! Zdjęcie lub tekst pojawi się na stronie w określony przez animację sposób- zoom, wjazd z góry, obrót i wiele innych. Ważne, aby nie przesadzić z animacjami na stronie- mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Dobrze jest również wyłączyć animacje w wersji na urządzenia mobilne.

11. Galerie oraz slidery

Prezentacja zdjęć jest szczególnie ważna, kiedy oferujemy produkty lub przedstawiamy fotorelację np. z jakiegoś wydarzenia. Prezentacja pojedynczego zdjęcia jest równie ważna. Bloki galerii powinny posiadać kilka możliwości prezentacji naszych zdjęć, może to być wspomniana wcześniej siatka obrazów, slider, nierównomiernie rozłożone kafelki (zależnie od wielkości zdjęć). Blok galerii powinien określać również wielkość wyświetlanych zdjęć, układ, ilość. Jest to o tyle ważny blok, ponieważ od jego możliwości zależy jak zaprezentowane będą ważne media.

12. Video

Oprócz zdjęć, powinniśmy mieć narzędzie do umieszczenia na naszej stronie filmów. Film możemy umieścić na serwerze zewnętrznym jak youtube czy vimeo, ale możemy też umieścić na własnym serwerze. Niezależnie od wyboru, kreator wyświetli film poprzez specjalny blok video (najczęściej wystarczy wkleić link lub identyfikator filmu).

13. Personalizacja stylów, kolorów, tła

Bloki kreatora oraz sekcje umożliwiają spersonalizowanie poszczególnych elementów strony. Niezależnie od ogólnie wybranych ustawień dla całej strony, dzięki kreatorowi, możesz ustalić kolory, wielkości i rodzaj czcionek, tła, ikon itp. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z tą różnorodnością- czasy bijących po oczach kolorami aukcji znanego serwisu dawno minęły!

14. Tabele, zestawienia cenowe

Jeśli prezentujesz zestawienia danych, porównujesz lub po prostu chcesz w czytelny sposób pokazać swoją ofertę, tabela będzie doskonałym narzędziem. Możliwości kolorystyczne, wyróżnienia kolumn, załączenie zdjęcia produktu, przycisku akcji i ceny są prawie nieograniczone.

15. Socialmedia

O tym czy warto łączyć stronę/bloga z socialmedia można napisać osobny post, chociaż odpowiedź na dzień dzisiejszy jest oczywista. Tak! Dzięki tej funkcji kompozytora, nie musisz specjalnie się wysilać ani instalować dodatkowych rozszerzeń do swojej witryny. Kompozytor posiada listę najważniejszych mediów społecznościowych. Wybierz medium, dodaj link, wybierz ikonkę, zatwierdź. Twoje przekierowanie jest już aktywne, a użytkownicy strony w łatwy sposób trafią na twoje profile społecznościowe.

16. FAQ

Potrzebujesz dobrze wyglądające FAQ? Jeśli chcesz zaprezentować je w innej formie niż wyróżnione pytanie + odpowiedź, ten blok Ci w tym pomoże.

17. Wykresy

Prezentacja danych, umiejętności, zakresów, nie wymaga więcej pracy niż wklejenie tekstu. Bloki przygotowane są do prezentacji danych w postaci wykresów, a nawet animowania ich. Dzięki nim Twoje wykresy będą przyciągały i zwracały uwagę użytkownika, w przeciwieństwie do statycznych wykresów, znanych z arkusza kalkulacyjnego.

18. Taby czyli mini-zakładki

Zakładki, nazywane tabami. Zdarza się, że ilość treści, którą chcesz przekazać użytkownikowi swojej witryny jest bardzo obszerna. Taby pozwolą Ci zaprezentować treść w sposób czytelny, podzielony na mini-zakładki. Za każdym razem dana zakładka pokazuje tylko treść do niej przypisaną, dzięki czemu użytkownik nie czuje się przytłoczony ilością danych i może w łatwy sposób odnaleźć interesujące go treści. Taby pozwalają ograniczyć ilość zakładek w menu, co jest bardzo ważne w dzisiejszym projektowaniu stron. Menu staje się minimalistyczne, ograniczone do 5-7 pozycji. W tabach możesz rozbudować konieczne zakładki do danej podstrony, mając pewność, że użytkownik ich nie pominie.

19. Przyciski akcji

Zachęcenie użytkownika do podjęcia akcji nie jest już skomplikowane. Kreator utworzy przycisk lub banner za Ciebie. W bloku określ odnośnik, jego cel, tekst przycisku oraz tekst zachęcający do podjęcia akcji i aktywizacji użytkownika. Blok pozwoli Ci również określić kolorystykę poszczególnych elementów, ikony, wielkości czcionek.

20. Google map + formularze

Te bloki będą potrzebne na stronie kontaktowej, ale nie tylko. Kreatory zawierające bloki map oraz formularze będą pomocne przy zmianie danych kontaktowych, newsletterze, organizacji wydarzeń lub ankietach.

Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci w wyborze odpowiedniego kreatora stron lub firmy oferującej strony www z kreatorami online. Mam nadzieję również, że powyższy post, przybliżył Ci możliwości jakie daje dobry, zaawansowany kreator i jak możesz je wykorzystać do swoich potrzeb. Zanim zaczniesz używać kreatora przejdź szkolenie z obsługi, to najlepszy sposób na poznanie podstawowych zasad jego funkcjonowania. Kreator stanie się Twoim najlepszym narzędziem do zarządzania stroną.

Newsletter Grupa Diamentowa

Ciekawy artykuł?

Otrzymaj powiadomienie o kolejnych
Nieprawidłowe dane. Spróbuj ponownie
Udało się! Sprawdź pocztę.
Arleta Adamska zamieszkali.pl
Autorka artykułu:
Admin
Pracuję w branży już 10 lat. TOP30 Blog podróżniczy w Polsce (zamieszkali.pl) Grafika, malowanie (aadamska.pl), odpowiadam za dostarczenie najlepszej treści na blogu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog
Copyright © 2010-2020 Grupa Diamentowa
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram