8 zasad wyboru nazwy domeny

8 zasad wyboru nazwy domeny

Domena – czyli nazwa Twojej strony internetowej. Wybór nazwy domeny jest bardzo istotny – to nazwa, którą będą wpisywali Twoi klienci do przeglądarki, aby zobaczyć Twoją stronę. Zauważ, że trudna nazwa to ta, która ma dużą ilość znaków i nie przypomina popularnego słowa. 

Poniżej podaję kilka zasad doboru nazwy domeny. Zasady te są bardzo ogólne, dlatego znajdzie się wiele wyjątków, ale będę one tylko potwierdzeniem reguły w uzasadnionych przypadkach. Możesz zgodzić się z podanymi zasadami lub nie- wszystko okaże się jasne w ostatnim punkcie! Jeśli poprzednie punkty nie przemawiają do Twojej intuicji, zastosuj przynajmniej punkt nr 8.

1. Krótka nazwa

Reguła bardzo ogólna, generalnie tak jest: im krótszy adres, tym łatwiej go zapamiętać. Prędzej zapamiętasz domenę www.bar.pl niż www.superbar.pl Jednak nie zawsze krótsza domena jest łatwiejsza do zapamiętania. Prędzej zapamiętasz www.domdomen.pl niż www.domeno.pl. Jednak zasada pozostaje zasadą: im krótsza domena, tym łatwiej ją zapamiętać.

2. Domena bez myślników

Domenę z myślnikiem (lub myślnikami) trudniej zapamiętać. Dlatego jeśli masz zarejestrowane 2 warianty tej samej domeny, np: www.bardzotaniedomy.pl i www.bardzo-tanie-domy.pl, dobrym rozwiązaniem jest promowanie domeny bez myślników. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy podstawowym sposobem Twojego e-marketingu ma być pozycjonowanie – wtedy postaw na domenę z myślnikami.

3. Unikaj zbędnych przedrostków i przyrostków domeny

Popularne stało się np. dodawanie na początku „i” (i jak Internet) lub na końcu „24” (czyli przez 24 godziny, non-stop). Jak uważasz: lepiej zapamiętać domenę www.lekarze.pl czy www.ilekarze.pl? A w przypadku www.pralki.pl i www.pralki24.pl? A może do tego www.i24pralki.pl?

4. Nie stosuj skrótów

Kolejna generalna zasada. Skróty są bardzo trudne do zapamiętania. Nie sugeruj się powszechnymi wyjątkami typu PZU, NBP, CBA. Te nazwy instytucji wzrosły poza Internetem. Jeśli zaczynasz budowę marki/firmy od internetu, tym bardziej skróty są złym wyborem.

5. Unikaj cyfr w domenach

Znajdzie się kilka wyjątków od tej reguły (np. nazwy poszczególnych produktów, typu www.nokiae66.pl). Nie zmienia to faktu, że cyfry najczęściej utrudniają zapamiętanie domeny oraz zapisanie- cyfrowo czy słownie? Dwa czy 2?

6. Nie używaj trudnych wyrazów oraz unikaj słów z polskimi znakami specjalnymi

Np. dźwigar, aprowizacja, profuzja, diureza, frenezja.. Za każdym razem, kiedy twoja nazwa będzie zawierała polskie znaki, będzie musiał/a tłumaczyć zapisującemu, że domena ich nie zawiera albo je zawiera, lub podawać dziwnie brzmiące słowa polskie czytane bez znaków specjalnych np. roza zamiast róża.

7. Domeny z rozszerzeniem  .pl są najlepsze

Dokładnie! Najlepszą zapamiętywalność w Polsce mają domeny .pl. Kolejny argument za tym, aby pogłówkować i opracować dobrą domenę z rozszerzeniem .pl (a nie rejestrować domeny z inną końcówką, jeśli .pl jest już zajęta).

8. Zrób test!

Zanim zdecydujesz się na zakup domeny i oficjalne ogłoszenie jej, zrób test kilku wariantów. Wystarczy wykorzystać do tego Twoich znajomych, rodzinę. Podajesz im np. przez telefon nazwę domeny i… po kilku dniach pytasz o nią ponownie. Drugi test- podajesz nazwę domeny i prosisz o zapisanie, a następnie przesłanie zapisanej nazwy. Z pewnością wynik może Cię zaskoczyć!

Jeżeli jesteś subskrybentem bloga, to chciałbym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formie PDF: „TOP 5 powodów dla których Twoja strona nie zarabia”.

Wpisz Twój e-mail aby pobrać   

Jeśli spodobał Ci się artykuł, możesz polubić go lub skomentować poniżej. Jeśli chcesz obserwować moje wpisy, po prostu polajkuj mój fanpage. Dziękuję!

arli220

Arleta Adamska

właściciel firmy, grafik, bloger

Pracuję w branży już 5 rok. Grafika, malowanie (www.aadamska.pl), nowoczesne trendy oraz estetyka to dla mnie priorytet w pracy. Przygotowałam dla Ciebie BLOG, pełen nowinek technologicznych i poradników dotyczących Twojej strony internetowej, oraz biznesu w internecie. Pomogę Ci błyszczeć w sieci!